Mit titkolnak el előlünk a tőzsdei spekulánsok?

Kik azok a brókerek, vagy más néven a spekulánsok?

- Ők adják el vagy veszik meg megbízással egyes részvényeket és értékpapírokat a tőzsdén jegyzett cégektől. Vagyis díjazásért cserébe adnak-vesznek a piacon. Olyan mintha én megkérnék egy kis srácot, hogy 500Ft-ért cserébe menjen el a piacra almát venni és ő ezért bevásárol nekem.

 

És mi ezzel a probléma? Miért veszélyes a pénzünket a tőzsdén tárolni, vagy a tőzsdére bízni?

- Engedd meg, hogy egy példával magyarázzam meg. Tegyük fel, hogy egy hete még csak 100 Ft volt még az általunk vásárolt alma ára. Nagy mennyiséget szeretnénk, mert befőzni akarjuk, ezért legalább 50 kg-ot akarunk venni. De a következő héten nem jött a beszállító és nagyon kevés almát kapunk a piacon. Vagy rossz volt az idei termés, tehát a legolcsóbb gyümölcs is 250Ft-ba kerül kg-ja. Mit teszünk ha mindenféleképp 50kg-ra van szükségünk? Vagy többet költünk rá, tehát veszítettünk pénzt, vagy kevesebb almát veszünk, de akkor a befőzést veszítettük el. Nos a tőzsde ugyanilyen! Az almák, vagyis a részvénypapírok értéke nem hetente hanem másodpercenként változik. Ezért ingatag és veszélyes. S hogy hogyan változik az alma ára, azt még a spekulánsok sem tudják! Illúzió, káprázat egy részvény jövőbeli ára, legfeljebb megjósolni tudják, mint az időjárást!

 

Ezek a nyílt részvények? Vagyis a tőzsdei részvények a nyitott piacon kaphatóak!

- Így van! Két fő részvénytípust különböztetünk meg: a zártkörű, vagyis a tőzsdén nem található, vagy a nyíltkörű, vagyis a tőzsdén fellelhető részvényekre. A zártkörű részvény egy cég adott részének a tulajdonát jelenti. Vagyis ha nekem van egy vállalatnál 1000 db részvényem és az 10%-ot jelent, akkor én a cég tulajdonosa vagyok 10%-ban.

 

És mi a különbség a két részvénytípus között?

- Míg a nyílt részvények, ami a tőzsdén vannak, értékük folyamatosan változik, a piaci hangulattól függetlenül, addig a zártkörűek ára ritkán, vagy egyátalán nem változik, hanem fizet nekünk egy adott időszak végén.

 

Vagyis nem veszítem el a pénzem zártkörű részvénnyel?

- Inkább úgy fogalmaznék, hogy biztonságosabb zártkörű részvénnyel foglalkozni, mint nyíltkörű részvénnyel. Kevesebb a buktató. Persze megeshet, hogy bármelyik cég tönkre megy és bukjuk vagyonunkat, de minél idősebb egy vállalat, annál stabilabnak mondható. Főleg, ha túl élt már egy-két válságot.

 

Mint a Swiss Club Member?

- Igen! Mi pont azért is lettünk tagja ennek a klubnak, hogy egy olyan védelmet adhassunk ügyfeleink részére, amely kiállta az idők próbáját! És a Swiss Club Member 1946 óta, immáron 70 éve védi több vállalat és befektető érdekét. Olyan stabilitást nyújt mely nemzetközileg is elismert biztonság, nem csak a Gold Protection Ltd hanem annak minden tagja számára!